2013. június 27., csütörtök

Rántott camember rizzsel

Rántott Cameber rizzsel 



Ma sok volt a tenni való, férjem sem volt itthon szóval meg tehettem, hogy extra gyors ebédet készítsek. Meg kell mondanom, hogy nem ez a kedvenc megoldásom, de néha ilyen is kell. A közeli boltban néha le van akciózva a fagyasztott rántott camember olyankor veszünk 2 dobozzal is (sajnos több nem fér el a fagyasztóban) egy dobozban 2X2 sajt van és 2 picike doboz áfonya lekvár. Ennek elkészítése nagyon egyszerű, mert a sajtot közepes hőfokú olajban ki kell sütni, gyakori forgatás mellett. Általában sült krumplit készítek hozzá, most nem volt szerencsém , mert nem volt itthon fagyasztott sült krumpli. Így marad a rizs. A rizs elkészítése sem nehéz. Egy főre írom az adagot, de többet is lehet készíteni. Negyed bögre rizst, 2-4 evőkanál olajon megpirítunk egy picikét, (2-4 percig) majd fél pohár vizet öntünk rá, és kis lángon fedő alatt főzzük amíg el nem fő a levem, míg meg nem puhul. Amikor a vizet ráöntjük sózzuk meg, hogy a rizs ne legyen ízetlen. Ha többet szeretnénk akkor, kimérjük a rizst és kétszer annyi vízzel öntjük fel. pl. 1 bögre rizs, két bögre víz, vagy 2 bögre rizs és 4 bögre víz. Remélem érthető. 

A sajthoz most házi szilva lekvárt ettem, de jó minőségű áfonya lekvárt, erdei gyümölcs lekvárt, eperlekvárt, sőt barack lekvárt is lehet enni hozzá.

olajon pirított rizs felöntve vízzel 

rizs párolása fedő alatt


fél pohár rizs, és fagyasztott sajt 







2013. június 26., szerda

Rakott krumpli 


Hozzávalók 

A mennyiségek csak tájékoztató jellegűek, bátran elkészíthető több vagy kevesebb mennyiségeben is. Én egy nagyobb mennyiséget szoktam készíteni, mert nagyon szereti a család. Maga az elkészítése pofon egyszerű, de sok mosogatással és pepecseléssel jár. Kezdőszakácsok is könnyen elkészíthetik valóban nem nehéz. 

- 6-7 nagyobb krumpli (egy főnek 2 nagy krumpli vagy több) 
- 10 tojás 
- egy nagy tejföl 
- fél rúd kolbász 
- só
- sajt (elhagyható) 
- vaj vagy margarin vagy olaj 

A krumplikat héjában félig megfőzzük, majd meghámozzuk és karikákra vágjuk. Én csalni szoktam mert utálom a forró krumplit hámozni, így én nyersen meghámozom, felkarikázom és úgy főzöm meg sós vízben. Ha héjában főzzük finomabb viszont a forrón kell meghámozni csak akkor jön le a héja könnyedén. Amíg a krumpli fő a tojást is feltesszük vízbe főni. Ha megfőtt meghámozzuk és felkarikázzuk.  Én legalább 6 de inkább 9 tojást szoktam feltenni főzni. A kolbászt héjától megszabadítjuk és azt is felkarikázzuk. 
A tepsit esetleg jénai tálat  teljesen kikenjük vajjal vagy margarinnal vagy olajjal. Alulra krumplikarikákat fektetünk és megsózzuk. Kolbász karikákat is elszórjuk rajta , majd a tojás karikákat is egyenletesen rápakoljuk majd megint krumpli és végül ismét megsózzuk. Én ennyi réteget szoktam készíteni, de a végtelenségig lehet pakolni a krumpli-kolbász-tojás- krumpli rétegeket. Az egy nagy tejfölt egy nyers tojással elkeverjük. Lehet akár 2 nagy tejfölt is használni. A tojás azért kell bele mert nem engedi, hogy a tejföl sütés közben vízzé változzon. Én a piros tejfölt ajánlom, a kéknek semmi köze a tejfölhöz, szét fog folyni az egész. A krumpli-kolbász-tojás-krumpli tetejére egyenletesen ráöntjük a tojással elkevert tejfölt. Majd sajtot reszelünk a tetejére és közepes hőmérsékleten sütjük addig sütjük míg szép aranybarna nem lesz a teteje. (Előmelegített sütőben gyorsabban megsül, de nem muszáj előmelegíteni a sütőt ha elfelejtettük előre bekapcsolni.) Mi nagy sajt mániás család vagyunk, de nem kell feltétlenül sajt a tetejére, bátran elhagyható. Viszont a krumplit soha ne felejtsük el megsózni!

főtt krumpli karikák-kolbász karikák- tojás karikák -főtt krumpli- tejföl -sajt

mehet a sütőbe


Amiből én főzök

Szeretek új ételeket kipróbálni, de csak akkor ha gyorsan, egyszerűen, olcsón lehet elkészíteni. Főleg olyan ételeket készítek amikre a fent említett jellemzők igazak. Legfőbb segítőtársam a világ szerintem legjobb szakácskönyve, mely egyetlen magyar kezdő szakács készletéből sem hiányozhat az Horvát Ilona: szakácskönyv.

Szakácskönyv 
Az én példányom már ezer éves, de minden időszakban megjelenik újabb és újabb kiadásban, valamint van már egy második része is, amiben modernebb receptek vannak. Ha antikváriumban vagy az idősebb rokonok polcán rátalál valaki, feltétlenül kérje kölcsön ezt a jó bevált régi fajtát. Minden hétköznapi receptet tartalmaz, és sok sok praktikus ötletet is. (befőzés, fagyasztás, rántás és habarás, ételek feljavítása stb. ) Én mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a szakácskönyvet, mert érthetően fogalmaz és nagyon egyszerű belőle főzni. Természetesen már neten is rengeteg sok jó receptet lehet találni, de ezek a receptek igényelnek némi jártasságot a konyhában. Egyfajta kritikával kell olvasgatni a neten és magazinokban olvasható recepteket. Én egyszer úgy jártam, hogy az egyik magazinból kinéztem egy csodálatosan finom citrom tortát. Neki is álltam elkészíteni, de közbe rá kellett jönnöm, hogy ez a recept cseppet sem jó. Mert a tésztához felsorolt egy csomó por állagú dolgot, de semmi folyékonyat ami össze tartaná a tésztát, tehát volt egy cukros, citromhéjas, lisztes keverékem amihez se tojást, se tejet, se margarint se semmit nem írt. A neten bogarásztam receptek után, hogy vajon mi kellhet még hozz. Végül elkészült a torta, de semmi köze nem volt a magazinban látható recepthez.


zöldbabfőzelék

Zöldbabfőzelék fasírttal



 Ez egy nagyon gyorsan elkészíthető étel. Bátran kezdő szakácsoknak is ajánlom. A megadott mennyiségből 3 fő bőségesen ehet. Lehet féladagból is készíteni, ez esetben 2 személy egy-egy adag ebédje van meg belőle.

Hozzávalók a főzelékhez
- 1 dl olaj
- 2tk pirospaprika
- 2db kis poharas tejföl
- 2db. üveges zöldbab (1/2kg piacon vásárolt zöldbab, vagy 1/2kg fagyasztott zöldbab)
- 10 teáskanál liszt
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 4 bögre víz (2dl-es bögre)
- 1 lapos evőkanál só

Hozzávalók a fasírthoz  (kb. 15 db kisebb fasírt)
- egy marék prézli (házi, vagy boltban is vásárolható) házi sokkal finomabb!!!!!(darált száraz kenyér)
- 1/2 kg sertés darált comb
- 1 tojás
- 1db tejben áztatott zsömle
- 1 kk. őrölt fekete bors
- 2 kk. só
- 2kk pirospaprika
+ ahány ház annyi féle fasírt recept, a fentiek mellé ízlés szerint sok sok minden tehető ( sült csirke fűszerkeverék, ketchup, mustár, pirosarany, erős pista, édes anna, tárkony, fokhagyma, csili, egyéb fűszerkeverékek stb.)
- 1 ek. ketchup
- 1.5 ek. mustár
kisütéshez: olaj (jó 4-8dl)

A fasírt és főzelék elkészítése 

A zsömlét apróra tépkedjük majd és picike tejjel meglocsoljuk, addig locsolgatjuk míg teljesen pépesre nem ázik. Nagyjából 0.5 dl tejelég hozzá, de változó. Ha nincs tej akkor vízzel is lehet csinálni, akkor legalább nem sajnáljuk a fölösleget leönteni róla. De tejjel egy picikét finomabb. Én most vízzel csináltam, mert nem volt itthon tej. Ha kész a pépesre ázott zsömle hozzá adjuk a többi hozzávalót (kivéve a prézlit!) és jó alaposan összegyúrjuk kézzel. (hús, zsömle, só, bors, ketchup, mustár, tojás) Az összegyúrt masszát hagyjuk állni, amíg a babot is feltesszük főni. 

Fasírba valók


 A kis fej vöröshagymát felkockázzuk és kb. 1dl olajon közepes lángon üvegesre pirítjuk. (kb. 2-5 perc). Lehetőség szerint ne hagyjuk magára mert gyorsan leég. Ha üvegesre pirítottuk a tűzről lehúzva tegyünk hozzá a 2tk. pirospaprikát. (ha nem húzzuk le a tűzről megkeseredik).
kis fej vöröshagyma

olaj és vöröshagyma pirításra vár
 Ha benne van a pirospaprika és kicsit elkevertük, mehet vissza a tűzre és tegyük bele a zöldbabot, ha üveges akkor a levét öntsük le.
fűszerpaprikás pirított hagyma és bab
Ha benne van a baba öntsük fel az egészet 4 bögre vízzel, és tegyük bele a sót, majd hagyjuk főni. Érdemes félig rátett fedő alatt főzni mert úgy szerintem hamarabb elkészül. Kb. 20-30 percig kell főzni. (elvan egymagában, néha néha keverjünk rajta egyet)
 Most vissza térhetünk a fasírhoz. Tegyük  teflonos serpenyőben két ujjpercnyi (kb.1cm) olajat közepes lángon melegítsük fel. (én Tefál serpenyőt használok, nem olcsók, de szerintem nagyon jó minőségűek) Az asztallapra terítsünk ki alufóliát és arra szórjunk ki egy marék prézlit. A húsmasszából kicsi golyókat formázzunk majd forgassuk meg kicsit a prézliben végül tegyük az alufóliára és kicsit lapítsuk ki. Ha elkészültek tegyünk egyet az olajba és ha szépen sülni kezd mehet hozzá a többi is, ha nem kezd el egyből sülni (sisteregni) akkor tegyük nagyobb lángra, és várjunk néhány másodpercet, hogy az olaj tovább melegedhessen. A fasírtokat közepes lángon kb. 5 percig kell sütni. Ha nagyon gyorsan sülne vegyük kicsit lejjebb a lángot, ha nem sülne akkor picit feljebb tekerhetjük. Szép aranysárgára kell sütni őket, és félidőben meg kell fordítani, hogy mindkét oldala szépen megsüljön. Ha megsült tegyük szalvétával vagy kéztörlővel letakart tányérra, hogy a felesleges olajat elszívja a papír.
húsos massza,prézli és nyers fasírtok

nyers fasírt prézlibe forgatva 

lapos gombócok 


sülő fasírtok

kész fasírtok

Ha a fasírtok elkészültek, vissza térhetünk a főzelékhez ami mostanra már biztosan megfőtt. Óvatosan vegyünk ki egy babot és kóstoljuk meg nem e kemény. Ha kemény még kicsit főzzük. A két kispohár tejfölt 10 ek. liszttel simára keverjük (érdemes a piros tejfölt  venni, annak több köze van a tejfölhöz mint a kéknek) Ha simára kevertük a tejfölt és a lisztet akkor egy merőkanál segítségével fél kanálnyi vizet merjünk bele a főzelékből, és megint keverjük simára, majd még 3-4 alkalommal ismételjük ezt. Ha simára kevertük, vegyük kis lángra a főzeléket és öntsük hozzá a tejfölös levet, majd alaposan keverjük el. Nekem kicsit híg lett így én még tovább főztem. Ha nem lett nagyon híg akkor elég a főzeléket a tejfölös lével 1-2 percig főzni és már kész is a főzelékünk fasírttal. Én próbáltam mindent nagyon nagyon alaposan leírni, ezért talán kicsit bonyolult ételnek tűnhet, de bátran álljon neki minden kezdő szakács mert nem nehéz.
liszt és tejföl